Priorytyzacja zakrętów

Jest to fraza, którą zapożyczyłem z książki Ultimate Speed Secrets autorstwa Ross Bentley, którą polecam do nauki teorii każdemu bez względu na poziom zaawansowania.

Osiągnięcie najlepszego czasu wiąże się z perfekcyjnym pokonywaniem wszystkich zakrętów, a sama nauka pokonania zakrętu wymaga w zależności od poziomu kierowcy setek czy nawet dziesiątek tysięcy przejazdów. Jednak nie należy zapominać, że wyścigi samochodowe to rywalizacja z ludźmi, więc nasz przejazd nie musi być perfekcyjny pod każdym względem, wystarczy, że będzie lepszy od kierowcy obok. Jednym ze sposobów bycia lepszym od drugiego kierowcy jest priorytyzacja zakrętów.

Priorytyzacja zakrętów to teoria twierdząca, że są zakręty ważne i ważniejsze. Dlatego zamiast tracić czas na naukę pokonywania wszystkich zakrętów na torze, naukę należy rozpocząć od tych najważniejszych i w miarę postępu uczyć się mniej ważnych. Najważniejsze zakręty to takie, w których możemy zyskać/stracić najwięcej czasu na przejeździe.

Jak priorytyzować zakręty?

W ustaleniu hierarchii zakrętów, należy uwzględnić dwa czynniki czyli prędkość pokonania danego zakrętu oraz długość prostej jaka jest za zakrętem. Najważniejsze są szybkie zakręty prowadzące do długich prostych, a wynika to z prostych zasad fizyki dotyczących przyspieszenia auta.

Rozważmy taką sytuację. Mamy dwa zakręty A i B. Zakręt A można pokonać z prędkością 50km/h, zakręt B z prędkością 160km/h. Jeśli popełnimy błąd i w zakręt A wejdziemy z prędkością o 5km/h mniejszą to chcąc naprawić ten błąd dodamy więcej gazu, a jak wiadomo im niższa prędkość tym większe przyspieszenie, a więc nasza strata będzie niewielka. Gdy natomiast popełnimy ten sam błąd w zakręcie B nasza strata będzie znacznie większa, gdyż auta w wyższych prędkościach przyspieszają wolniej.

Na nauce szybkich zakrętów należy skupić się nie tylko ze względu na ograniczone możliwości auta, ale również z tego powodu, że im większa prędkość tym większe prawdopodobieństwo popełnienia błędu. Szybkie zakręty to klucz do szybkiego pokonywania toru.

Hierarchia zakrętów

Który z 7 zakrętów jest najważnieszy? Uporządkuj od najważniejszego do najmniej ważnego.

Hierarchię  należy ustalić następująco. W pierwszej najważniejszej grupie są zakręty prowadzące do długich prostych są, im szybszy zakręt tym wyżej w hierarchii grupy. Następnie grupa z zakrętami znajdującymi się na końcu długich prostych, im szybszy zakręt tym wyżej w hierarchii grupy. Na końcu hierarchii znajdują się zakręty łączące inne zakręty, analogicznie, im szybszy tym ważniejszy.

Aby zyskać przewagę nad innymi kierowcami warto też rozważyć skupienie się na zakrętach, które niekoniecznie muszą być najszybsze i prowadzić do długich prostych, ale które sprawiają kierowcom dużo trudności, gdyż jest szansa, że tam, gdzie inni mają problemy, my wyrwiemy setne sekundy na okrążeniu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *