Jak trenować trail braking?

Gokarty idealnie nadają się do treningu trailbrakingu w realu

Trail braking jest bardzo prostą techniką do nauki i już po kilku godzinach początkujący kierowca będzie wiedział o co chodzi. Tą technikę można stosować lepiej lub gorzej jednak opanowanie jej do perfekcji jest niezwykle trudne, a tylko wtedy będziemy dzięki niej zyskiwać czas na okrążeniu.

Dlatego nauka trailbrakingu powinna być prowadzona już od samego początku nauki sportowej jazdy. Jest to technika z której będziesz korzystał najczęściej i jeśli ma przynosić efekty to musisz opanować ją do perfekcji.

Trail braking rozpocznij trenować w symulatorach. Ja trenuję w Assetto Corsa, w tym celu jeżdżę, autem BMW 1M na mapie Skidpad 0.5. Kręcę tam ósemki oraz jeżdżę na traction cricle.

W realu nadają się do tego gokarty oraz tory, najlepiej w stylu Tor Łódź, Modlin, czyli szkolno treningowe, dużo zakrętów i niezbyt wysokie prędkości. Na drogach publicznych możesz ćwiczyć na skrzyżowaniach i zakrętach, gdzie limit przyczepności jest w granicach 50-90km/h.

Przejście z poziomu początkujący do średnio-zaawansowany to jest kwestia 5-6 miesięcy treningu. Natomiast z poziomu średniozaawansowanego do zaawansowanego jest to kwestia 1-2 lat u w miarę bystrego kierowcy i praktycznie cały ten okres poświęcony jest opanowaniu trailbrakingu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *