Idealny tor jazdy

Linia geometryczna zakrętu czy early apex, a może late apex, które z nich to idealna linia toru jazdy?

Wiele osób, które interesują się wyścigami czy też nawet próbuje swoich sił na torze uważa, że każdy tor wyścigowy ma tzw. idealną linię przejazdu, idealną linię toru jazdy i wystarczy po niej jechać, aby wykręcić czas, który uplasuje nas w czołówce. Wykonajmy jednak pewien eksperyment myślowy, wyobraźmy sobie, że po tej lini jedziemy z prędkością 20km/h, czy w takiej sytuacji nadal nasz czas będzie w czołówce?

Często można spotkać początkujących kierowców, którzy swą naukę sportowej jazdy rozpoczynają od znalezienia idealnej linii toru jazdy, najcześciej oglądają wtedy przejazdy szybszych, lepszych czy szukają ogólnodostępne informacje o torze. Następnie robią okrążenie za okrążeniem licząc, że jakimś magicznym sposobem ich czasy znajdą się na górze tabeli, tak się jednak nie dzieje. Zamiast tego w głowie kłębią się myśli, może mocniej przyhamować, może dać więcej gazu, lepsze opony, może mocniejsze auto? Nic z tych rzeczy!

Idealny tor jazdy to efekt a nie cel

Linia pokonania zakrętu w przypadku late apex (opóźniony skręt) wraz z trail braking czyli dociążenie przednich kół w zakręcie

Najpierw trzeba zrozumieć, że nie ma jednej idealnej linii toru jazdy dla wszystkich aut, gdyż każde z nich ma swoją specyfikę. Napęd RWD,FWD, nadsterowność, podsterowność, większa moc, mniejsza moc, lepsza przyczepność, docisk aerodynamiczny i wiele wiele innych. Rówież umiejętności kierowcy mają znaczenie przy wyborze toru jazdy. Coś co działa u mistrz niekoniecznie sprawdzi się u początkującego. Ponadto takie czynniki jak pogoda, warunki na torze potrafią również zmienić sposób w jaki należy jeździć. Coś co przynosi sekundy na okrązeniu w słoneczny dzień, może mieć fatalne skutki w deszczowy.

Początkujący kierowca najpierw powinien opanować kontrolę auta: praca hamulcem, pedałem gazu i kierownicą, nauczyć się jakie są typy zakrętów i jak je pokonywać, jak ustawiać auto przed zakrętem, priorytyzacja zakrętów, czyli gdzie pojechać wolniej, żeby później pojechać szybciej. To jest klucz do szybkiego przejazdu toru i wypracowania własnej idealnej i niepowtarzalnej linii toru jazdy.

Wiele torów ma pewne sekrety np. miejsca w których jest lepsza przyczepność, specyficznie wyprofilowany zakręt itd. i o takie informacje trzeba uzupełniać swoją idealną linię toru jazdy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *