Hamowanie z redukcją biegu

Z angielskiego heel-toe downshift – stosowanie tej techniki świadczy o klasie zawodnika, gdyż wykonanie tej techniki jest niezwykle trudne. Jedną nogą musimy obsługiwać dwa pedały jednocześnie. Obsługiwać. to znaczy musimy hamować perfekcyjnie i wyrównywać obroty silnika z obrotami skrzyni biegów.

Po co stosować hamowanie z redukcją

Główną zaletą stosowania tej techniki jest zaoszczędzenie czasu, w momencie hamowania możemy zmienić bieg, wykonamy dwie czynności jednocześnie. Po pokonaniu przeszkody jesteśmy już gotowi do przyspieszania.

W przypadku cywilnych aut RWD/AWD dochodzi również znacznie lepsze hamowanie. Jak wiadomo tylne hamulce działają z opóźnieniem i ze znacznie mniejszą siłą. Redukując biegi podczas hamowania wspomagamy tym samym tylne hamulce hamując silnikiem, gdyż tylna oś jest sprzężona z silnikiem.

Częste błędy podczas stosowania tej techniki to np. lekkie odpuszczanie hamulca podczas wyrównywania obrotów lub zbyt późne puszczanie sprzęgła.

Popełniając błąd przy hamowaniu z redukcją stracimy znacznie więcej niż zyskalibyśmy na jej prawidłowym wykonaniu, bardzo łatwo jest również doprowadzić do zablokowania osi i wprowadzenia auta w poślizg.

Stosowanie techniki hamowania z redukcją biegu w większości aut wymaga przeróbki pedału gazu. Każdy modyfikuje według własnych potrzeb, najczęściej, aby można było wcisnąć gaz podczas hamowania to pedał gazu musi być na tej samej wysokości co pedał hamulca.
Kolejny przykład modyfikacji

A tu przykład czym się może skończyć nieumiejętne zastosowanie heel toe.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *